IPU20N03LG
MOSFET N-KANAL POWER MOS
product image
IPU20N03LG Picture
SeekIC No. : 00162435 Detail
IPU20N03LG: MOSFET N-KANAL POWER MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IPU20N03LG
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-251 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 30 A
Package / Case : TO-251
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.02 Ohms